Magnézium kisokos - mire jó a magnézium? Mik a magnézium hiány tünetei?


A magnézium egy nélkülözhetetlen ásványi anyag az emberi szervezet számára. Több mint 300 enzim működéséhez van szükség magnéziumra, és joggal jelenthetjük ki, hogy a mai lakosság nagy része nem ismeri fel a magnézium hiány tüneteit. Szerepet játszik az izom- és idegrendszer normál működésében, a vérnyomás szabályozásában és az immunrendszer támogatásában is. A magnézium tabletta igazi csodákra képes: de mégis miért van szükségük igazán erre az esszenciális építőanyagra?
Több magnéziumra van szüksége azoknak, akik intenzíven sportolnak, nehéz fizikai munkát végeznek vagy stresszes életet élnek. Vény nélkül kapható magnéziumtartalmú étrend-kiegészítők segítségével fedezni lehet a megemelkedett szükségletet, azonban nem mindegy milyen kiegészítőt választunk!
Miért fontos a magnézium?
Egy felnőtt emberi test magnéziumtartalma körülbelül 20-30 gramm. Ennek 50-60%-a csontokban a maradék pedig az izmokban, lágy szövetekben és a test folyadékaiban található. Csekély mennyisége ellenére, esszenciális a szervezet működéséhez! Több száz biokémiai reakcióban vesz részt „segítő molekulaként”. Ide tartozik többek között az energianyerés és a fehérjeépítés folyamata, a gének „karbantartása” és az izmok működése (magnézium szükséges az izmok összehúzódásához és elernyedéséhez). Fontos szerepet tölt be a vérnyomás szabályozásában, az idegek megfelelő működésében és támogatja az immunrendszert.
A magnézium jótékony hatásai
Csontok egészsége: annak ellenére, hogy a legtöbb helyen a kalciumot említik a csontokkal kapcsolatban a magnézium is nagyon fontos. Részt vesz a kalcium és a D-vitamin szintjének szabályozásában, ezáltal hozzájárul az egészséges csontozat kialakításához és fenntartásához. Kutatások szerint a megfelelő magnézium bevitel segít növelni a csontok sűrűségét és csökkenti a csontritkulás kialakulásának esélyét. Ez különösen fontos a menopauzán átesett nők számára, hiszen ők fokozott veszélynek vannak kitéve.
Cukorbetegség: kutatók összefüggést találtak az alacsony magnéziumtartalmú étrend és a kettes típusú cukorbetegség kialakulása között. Ennek az lehet az oka, hogy a magnézium fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában és az inzulin metabolizmusban. A magnéziumhiány szintén rossz hatással van az inzulinrezisztenciában szenvedők állapotára. Magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása javíthatja az inzulin érzékenységet alacsony magnéziumszint esetén.
Szív egészsége: a szervezetnek magnéziumra van szüksége az izmok normál működéséhez, így a szívizoméhoz is. Az alacsony magnéziumszint növelheti a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázatát.
Depresszió: a magnézium fontos szerepet játszik az agy működésében és a hangulat, kedélyállapot szabályozásában. Kutatások szerint alacsony magnéziumszint mellett gyakrabban alakul ki depresszió és szorongás is.
Mennyi magnéziumra van szükség?
Mivel a szervezet nem képes előállítani magnéziumot ezért mindenképpen külső forrásból kell bevinni! A felnőttek számára javasolt biztonságos magnézium beviteli érték 375 mg / nap. Bizonyos csoportok számára ennél többre van szükség. A nőknek terhesség alatt kb. 50 mg / nap mennyiséggel kell növelniük a bevitelüket, míg egy sportoló magnéziumszükséglete akár 400-600 mg is lehet naponta!
Érdekesség: a B6-vitamin segíti a magnézium felszívódását, ezért javasolt egyszerre bevinni őket! Ezzel szemben a magas zsírtartalmú ételek gátolják a hasznosulását.
Magnézium tartalmú ételek
Számos élelmiszerben található meg nagy mennyiségben a magnézium. Legjobb forrásai az olajos magvak, a zöld leveles zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, illetve a magnéziummal dúsított késztermékek (pl.: reggeliző pelyhek, ásványvizek).
Íme néhány példa, hogy milyen alapanyagokat válassz, ha szeretnéd növelni az étrended magnézium tartalmát: mandula, kesudió, mogyoró, tökmag mogyoróvaj, spenót, mángold, fekete bab, teljes kiőrlésű kenyér, búzakorpa, búzacsíra, avokádó, banán, burgonya, barnarizs, quinoa, étcsokoládé, kakaó, lazac, makréla.
Magnézium és vitamin készítmények - akár 50% kedvezmény - kedvező szállítás
A magnézium hiány tünetei
Annak ellenére, hogy sok ember visz be a szükségesnél kevesebb magnéziumot ritkán alakul ki súlyos hiányállapot. Az alacsony magnéziumszint leggyakoribb tünetei:
- csökkent étvágy
- émelygés, hányinger, hányás
- fáradtság, gyengeség
- izomgörcsök
- szívritmuszavar, szapora szívverés
- ingerlékenység
- fejfájás
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod magadon érdemes átgondolni, hogy mennyi magnéziumot viszel be, illetve, hogy fennáll-e valamilyen magnézium szintet befolyásoló állapot (pl.: terhesség, szoptatás)
Magnéziumhiány okai
Számos okból alakulhat ki magnézium hiányos állapot. Első és leggyakoribb a nem megfelelő táplálkozás. Az egyoldalú és nem kellően kiegyensúlyozott étkezési szokások gyakran vezetnek alacsony magnézium bevitelhez. Bizonyos bélbetegségekben csökken a magnézium felszívódása, tehát hiába fogyasztjuk el, mert az nem lesz képes felszívódni (pl.: cöliákia, Crohn-betegség). Alkoholistáknál is gyakori az alacsony magnézium szint.
Sokszor a normál bevitel ellenére is kialakulhat magnéziumhiány. Ennek oka, hogy bizonyos esetekben a szervezetnek több magnéziumra van szüksége, mint máskor. Ilyen például a terhesség, a szoptatás időszaka, a fokozott fizikai aktivitás (pl.: élsport, kemény fizikai munka) és a stresszes életvitel (fokozott magnézium ürülés). Érdemes figyelni, mert hasmenés és bizonyos gyógyszerek (pl.: vízhajtók) szedésekor is nagy mennyiségű magnézium távozik a szervezetből és ha ez sokáig fennáll akkor bizony pótlásra van szükség!
Magnézium túladagolás
A magnézium természetes úton (táplálékokkal) való túladagolása szinte lehetetlen, mert a szervezet a vizelet segítségével kiválasztja a felesleget. Azonban a nagy mennyiségű magnézium tartalmú étrend-kiegészítő hosszú távon való alkalmazása túladagoláshoz vezethet. A magnézium túladagolás leggyakoribb tünetei:
- gyengeség
- gyomor-bélrendszeri panaszok
- émelygés, hányinger
- alacsony vérnyomás
- szívritmuszavar
- izomgörcsök
Zavaró, hogy a magnézium hiányának és túladagolásának is hasonló tünetei vannak, azonban, ha ezeket a tüneteket észleled magadon és átgondolod, hogy mennyi magnéziumot vittél vagy vettél be az elmúlt időszakban, akkor könnyedén eldöntheted, hogy mi lehet a probléma.
Megoldás? Az ajánlott napi mennyiséget ne lépd túl nagy mértékben huzamosabb időn keresztül, mert a túl sok éppúgy problémát fog okozni, mint a túl kevés!
Figyelem: a felesleges magnéziumot a szervezet a veséken keresztül választja ki, ezért, ha veseelégtelenségben szenvedsz akkor mindenképp kérd ki a kezelőorvosod véleményét mielőtt magnézium pótlásba kezdenél!
Gyógyszer kölcsönhatások
Bizonyos gyógyszerek kölcsönhatásba léphetnek a magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítőkkel és ezzel befolyásolhatják a magnéziumszintet vagy éppen a gyógyszerek felszívódását. Ha valamilyen gyógyszert kell szedned, akkor kérdezz utána, hogy az hatással van-e a magnézium szedését, illetve érdemes 2-3 órát várni a két készítmény elfogyasztása között.
Magnézium és izomgörcsök
„Biztosan magnézium hiányom van”. Gyakran hallható ez a mondat sportolók szájából egy-egy fájdalmas izomgörcs közepén. Azonban az igazság az, hogy a görcs hátterében a magnéziumhiányon túl számos más dolog is állhat és a mai napig nem tisztázott pontosan, hogy mi is okozza ezeket az izomzavarokat. Egyik leggyakoribb oka a túlterhelés vagy az izom számára „ismeretlen” mozgásforma. Továbbá a kiszáradás, a só-víz háztartás felborulása, a magas káliumszint és az alacsony kalciumszint is okozhatja.
Érdekesség: a lábikragörcsök (vádli) hátterében leggyakrabban a magnéziumhiány áll.
Tehát, ha nem szedsz magnéziumot, nem te vagy a kiegyensúlyozott táplálkozás élharcosa és rendszeresen görcsöl a vádlid akkor valószínűsíthető, hogy magnézium hiányban szenvedsz. Ilyenkor érdemes magnézium pótlást alkalmazni, mert ezzel a görcsök valódi okát kezelheted. Azonban, ha rendszeresen szedsz magnéziumot és mégis görcsök gyötörnek akkor érdemes átgondolni és szakértő segítségét kérni, mielőtt emelnéd a dózist.
Magnézium és sport
A sportolók magnéziumszükséglete magasabb az átlagnál. Ennek oka, hogy az izzadás során a szervezet nem csak folyadékot, hanem ásványi anyagokat (például magnéziumot) is veszít. A fokozott fizikai aktivitás, valamint a magas energiaigény szintén növeli a szervezet magnézium igényét. A sportolók magnéziumszükséglete akár 400-600 mg is lehet naponta!
Hiányában csökken az izmok terhelhetősége, nő a görcsök kialakulásának esélye és csökken a teljesítmény.
Legjobb magnézium készítmények
Számtalan magnéziumtartalmú étrend-kiegészítő közül válogathatsz, azonban érdemes körültekintőnek lenni, mert a magnézium egyes formái jobban felszívódnak, mint mások. Magnéziumhiány pótlására a legjobb, ha olyan készítményt választasz, amely szerves formában tartalmaz magnéziumot. Ezek kevésbé okoznak gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat. A magnézium-orotát, a magnézium-citrát és a magnézium-laktát tartalmú kiegészítők biztosan jól fel fognak szívódni és hasznosulni.
A szervetlen magnéziumsók mint például a magnézium-szulfát és a magnézium-oxid kevésbé szívódnak fel és kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak (pl.: hasmenés). Egyes hashajtók tartalmazzák is ezeket az anyagokat.
Termékajánló
A NUTRI8 Mg + B6 készítmény tablettánkként 150 mg szerves formájú magnézium-citrátot és hozzáadott B6-vitamint tartalmaz a maximális hasznosulás érdekében. A napi magnéziumbevitelt érdemes több részre szétosztani, így egy nap akár 2-3 tablettát is elfogyaszthatsz!
Összefoglaló
A magnézium az emberi szervezet számára létfontosságú ásványi anyag. Bizonyos esetekben (pl.: emelt fizikai aktivitás, stresszes életvitel) fokozódik a szükséglete. Vény nélkül kapható magnézium tartalmú étrend-kiegészítők segítségével biztonságosan fenntartható a normál magnézium szint. Erre a célra érdemes a szerves magnéziumsókat tartalmazó készítményeket választani és gyógyszerektől, valamint más ásványi anyagoktól (pl.: vas tabletta) elkülönítve fogyasztani.