Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Nyelv

Hungarian hu
English en

A D-vitamin és a vas

Halas Eszter

Ebben a cikkben a teljesítmény szempontjából két kiemelkedően fontos laborparamétert és szerepüket mutatom be a felkészülés/versenyek/mérkőzések során. A laboron látható referenciák átlagemberekre készülnek, nincsenek sportolói referencia tartományok, ezért nem feltétlenül elég az, ha egy laboron nincsenek csillagok. Sportolóknál elvárt, hogy minimum a tartomány közepe felett legyenek az értékek.

D-vitamin és sportteljesítmény

Az egyik kiemelkedően fontos paraméter, amit elengedhetetlen monitoroznunk a D-vitamin. Vannak ajánlások a beviteli mennyiségre vonatkozóan, de eltérő, hogy egy sportoló mennyit használ fel a terhelés során, ezért ellenőriznünk kell a szintjét a vérben. A monitorozás gyakoriságát a terhelés, versenyek, mérkőzések mennyisége, intenzitása, a sportoló egészségügyi állapota és esetleges problémái határozzák meg, de elmondható, hogy célszerű sportolóknál minimum fél évente ellenőrizni.

A D-vitamin meghatározó a csontok, izmok fejlődése, az idegrendszer, immunrendszer, inzulinválasz, vázizomzat állapota szempontjából, ezért elengedhetetlen a pótlása és monitorozása.

Általánosságban elmondható, hogy októbertől márciusig napi 2000-4000 NE mennyiségben célszerű pótolni a D-vitamint, de a szükségletét meghatározza a terhelés típusa, intenzitása, mennyisége és egészségügyi problémák is. A javasolt dózist és a szedési gyakoriságot személyre kell szabni az egyéni szükségleteknek és a laboreredményeknek megfelelően.

Vasellátottság és sportteljesítmény

A másik kiemelten fontos paraméter a vas, hiszen állóképességi, sprintteljesítményről, magas VO2 maxról nem beszélhetünk megfelelő vasellátottság nélkül. Optimális hemoglobinértékekhez, mely az oxigénszállítása fő eleme, feltöltött vasraktárakra van szükség. A legfontosabb mérendő paraméterek a szérum vas, transzferrin szaturáció, szérum ferritin, hemoglobin, hematokrit értékek.

A ferritin az egyik kulcsfontosságú paraméter a vasellátottság tekintetében, mert a szervezet vasraktárainak telítettségét mutatja, így monitorozásával megelőzhető komolyabb problémák kialakulása és elkerülhető a teljesítménycsökkenés. A referencia tartomány alja általában 6-8 ug/l, míg a sportolói minimum 35 ug/l. A sportolói vashiánynak több stádiuma van.

Az első stádiumban a vas elkezd csökkenni, itt már 35 ug/l alatti ferritin értékről beszélünk, de a hemoglobin szintje még 115 g/l, transzferrin szaturáció pedig 16% felett van. A második stádiumban már a szérum ferritin 20 ug/l alatt van, a transzferrin szaturáció 16% alatt, de a hemoglobin még 115 g/l felett van. A harmadik stádium pedig már a vashiányos vérszegénység, amikor a szérum ferritin 12 ug/l alatt van, a transzferrin szaturáció 16% alatt és a hemoglobin is 115 g/l alá süllyed. Azonban a sportteljesítményhez nem elegendő az, hogy a hemoglobin 115 g/l felett van éppen.

A vaspótlást célszerű addig folytatni, amíg a ferritin szint eléri a minimum a 40-50 ug/l értéket. A sportolók megfelelő vasellátottsága elengedhetetlen a kiemelkedő sportteljesítmény szempontjából, ezért nem elég az, hogy a referencia tartományba esik a sportolók értéke, fontos, hogy minimum a tartomány felénél legyen.

A vaspótlás függ a vashiány mértékétől is, de sportolók esetében az újabb ajánlások azt mutatják, hogy a kétnaponta történő adagolás épp olyan hatékony lehet. Célszerű reggel, éhgyomorra, tízszeres mennyiségű C-vitaminnal bevenni a leghatékonyabb felszívódás érdekében. Mellé kerüljük a kávé, koffeintartalmú teák, kalciummal dúsított élelmiszerek, kalcium, magnézium, cink bevitelét.

A 48 órás adagolás reggeli bevitellel, kisebb dózist használva hatékonyabb lehet sportolóknál, mert a máj által termelt fehérje, a hepcidin kevésbé blokkolja így a vas felszívódását. Azonban a dózist és a hepcidin hatását meghatározza, hogy milyen szintű a vashiány, ezért egyénre szabott vaspótlást kell alkalmazni az értékek, edzések figyelembevételével.

A vérképzést természetesen más paraméterek is befolyásolják, ezért az eredmények alapján szakemberrel kell konzultálni, aki további markerek pl. B12, folsav, réz vizsgálatát kérheti, hogy a probléma oka kiderüljön, és ne csak a tüneteket kezeljük, hanem megszüntessük a kiváltó okot is.

Elengedhetetlen ezen paraméterek és további fontos markerek vizsgálata a kimagasló versenyeredményekhez, hiszen ezek hiányában nem fog tudni hatékonyan beépülni az edzés, emelkedik a sérülésrizikó, és hiába tesz bele minden erőfeszítést a sportoló, nem fognak jönni az eredmények. Fontos, hogy ha megoldható ugyanott végezzük a vérvételt az eredmények összehasonlítása és a változás monitorozása végett, mert az egyes laborok referenciatartománya eltérhet.

Take home message”-nek, utravalónak javaslom minden sportolónak, hogy rendszeresen végezzen laborvizsgálatokat szakemberrel egyeztetve és kiértékelve, hogy a teljesítmény a legmagasabb szinten maradjon és a rengeteg energia és munka be is épüljön.

A következő cikkben a megfelelő testösszetétel kialakításáról lesz szó, mely elengedhetetlen a kimagasló sporteredményekhez. Ezzel összefüggésben pedig írni fogok a RED-S (relatív energiahiány a sportban) fogalmáról, az alacsony energiaellátottságról és a sérülésprevencióról. Továbbá a megfelelően kialakított, hosszú távon is fenntartható táplálkozási stratégia, a teljesítmény és a testösszetétel kapcsolatáról.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tények és érdekességek Vitaminok

Keresés