A folyadékfogyasztás és a sport I. rész
AZ ÉLETET ADÓ VÍZ
Víz nélkül nem létezhetne élet a Földön. Az élő szervezetek legfontosabb összetevője (különböző vízterekben található meg). Az emberi szervezetben is meghatározó alkotórész, mennyisége az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken. Újszülöttként a testünk nagyjából 70%-a víz. Felnőtt korban ez a szám átlagosan 60%-ra, míg idős korban csupán 50% re csökken. Fontos kiemelni, hogy ez egy természetes folyamat (az öregedés része), és nem orvosolható a folyadékfogyasztás segítségével. A különböző sejtek más-más víztartalommal rendelkeznek. Legnagyobb mennyiségben az izmainkban, az agyban és a vérben van jelen. Ezzel szemben a csontok, fogak és zsírsejtek víztartalma már jóval kevesebb. Érdekesség, hogy a szervezet akár hetekig is képes túlélni táplálékfelvétel nélkül (éhezésben), de a folyadékmegvonás pár nap alatt halálos kimenetelű lehet. Ebből is látszik, hogy mennyire fontos ez a szervetlen molekula az emberi test működéséhez.
A VÍZ SZEREPE
A legtöbb szervezetünkben lejátszódó élettani folyamathoz szükség van vízre (pl.: szövetek felépítése, emésztés, felszívódás, szállítófolyamatok, testhőmérséklet-szabályozás, anyagcseretermékek kiválasztása), így nem csoda, hogy szervezetünk nem működhet nélküle. A víz teszi lehetővé a különböző testfolyadékok folyékony közegét (pl.: vér, nyirok) és a nyálkahártyák, valamint egymáson elmozduló felületek nedvességét. Oldószerként funkcionál bizonyos anyagok számára (pl.: vízben oldódó vitaminok) és reakcióközeget biztosít a szervezetben végbemenő biokémiai folyamatokhoz. Számos reakció kiindulása anyaga és végterméke. Fenntartja az állandó vérnyomást és hozzájárul a sav-bázis egyensúly kialakításához. Energiát nem tartalmaz és emésztést sem igényel.
FOLYADÉKHÁZTARTÁS
Szervezetünk víztartalma állandó. Normál, egészséges körülmények között a leadott víz mennyisége a felvettel arányos. Ha ez az egyensúlyi állapot felborul, a szervezet működése zavart szenved. Összetett idegi és hormonális folyamatok szabályozzák ezt az érzékeny rendszert. A következőkben tekintsük át, hogy testünk miként veszi fel és adja le a folyadékot.
VÍZFELVÉTEL
A napi folyadékszükségletet több forrásokból fedezzük. Legnagyobb mennyiséget természetesen a különböző folyadékokból vesszük fel (pl.: ásványvíz, gyümölcs- és zöldséglevek). Elsőre nem is gondolnánk, de a táplálékainkból is jelentős mennyiségű vizet veszünk magunkhoz (szabad- és kötött víz formájában). A különböző élelmi anyagok és ételféleségek más-más víztartalommal rendelkeznek. Jelentős víztartalommal bírnak a különböző zöldségek és gyümölcsök (80%-nál több). Ne feledkezzünk meg a levesekről sem, amelyek szintén kiváló folyadékforrásnak számítanak. Továbbá az energiát adó tápanyagok „elégetésekor” is víz keletkezik, de ez csekély mennyiség a napi folyadékszükséglethez képest.
VÍZLEADÁS
Ahogy a felvétel, a leadás is több részből tevődik össze. Általánosságban elmondható, hogy a legtöbbet a vesén keresztül a vizelettel távolítunk el. Vizet vesztünk még a légzés által és a bőrünkön keresztül is a párolgás miatt (ez nem keverendő össze az izzadással, ami további folyadékveszteséget fog eredményezni). Végül a székletnek is van víztartalma, ám ez egészséges körülmények között nem igazán számottevő. Kóros állapotban (hasmenés) jelentős mennyiségű vizet és ásványi anyagot veszíthetünk a széklet által.