Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Nyelv

Hungarian hu
English en

A folyadékfogyasztás és a sport IV. rész

A folyadékfogyasztás és a sport IV. rész

A korábbi bejegyzésekben ( itt, itt és itt olvashatóak) leírtakat figyelembe véve, végezetül 4 pontban összefoglaljuk, hogyan is érdemes megvalósítani a folyadékfogyasztást a gyakorlatban, sportolás közben.

EDZÉS ÉS FOLYADÉKFOGYASZTÁS A GYAKORLATBAN

 

  1. Fontos, hogy az edzést mindig megfelelő hidratáltsági állapotban kezdjük meg.
  • Fogyasszunk legalább fél liter vizet az edzést megelőző két órában.

 

  1. Amennyiben az edzés alacsony vagy közepes intenzitású és időtartama nem haladja meg az egy órát, elegendő, ha tiszta vizet fogyasztunk.
  • Érdemes odafigyelni, hogy még a szomjúságérzet kialakulása előtt kezdjük meg a folyadékpótlást. Ha már szomjasnak érezzük magunkat, akkor a szervezetünk folyadékot veszített és a teljesítményünk csökkent.
  • Célszerű 15-20 percenként kis adagokban (maximum 1-2dl) folyamatosan pótolni az elvesztett folyadékot. Egyszerre ne fogyasszunk nagy mennyiségű folyadékot, mert az kellemetlen érzést fog kiváltani mozgás közben.

 

  1. Amennyiben az edzés intenzitása magas és időtartama meghaladja az egy órát, a legjobb, ha valamilyen izotóniás sportitalt használunk.
  • Hosszabb edzéseknél a sima víz már nem elegendő a hiányállapotok pótlására, ilyen esetben izotóniás ital fogyasztása ajánlott. Ezek szénhidráttal és elektrolitokkal látják el a szervezetünket, így optimalizálva a teljesítményünket.
  • Tudományos kutatások is kimutatták, hogy a megfelelően alkalmazott sportitalok növelik a teljesítményt azáltal, hogy csökkentik a kiszáradás (dehidratio) kialakulását. Ez a hatás kimutatható volt edzés előtt, közben és után fogyasztva is.
  • Nagy melegben és páratartalomban történő intenzív edzés esetén még akkor is indokolt lehet a fogyasztásuk, ha az edzés időtartama nem éri el az egy órát.

 

  1. Intenzív, állóképességi edzések után fehérje- és szénhidráttartalmú ital fogyasztása javasolt, ami gyorsítja a regenerációt.
  • Edzés után a fehérjék megfelelő „beépüléséhez” elengedhetetlen a szénhidrátok jelenléte is. Ilyenkor javasolt a 3:1, 2:1 arány a szénhidrátok javára. Egy átlagos adag fehérjetartalmú készítmény kb. 20 gramm proteint tartalmaz. Tehát hozzávetőleg 40-60 gramm szénhidrátot kell elfogyasztanunk mellé, hogy a lehető legjobban optimalizáljuk a hasznosulását.
  • Egy megerőltető edzés után szervezetünk szó szerint „éhezik” a tápanyagok után. Ilyenkor az első fél órában (amíg „nyitva az anabolikus kapu”) a legfontosabb, hogy gyorsan és jól hasznosuló tápanyagokkal lássuk el a szervezetünket, így mielőbb megkezdődhessen a regeneráció.
Tartalomhoz tartozó címkék: Hidratálás Tények és érdekességek

Keresés