Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Nyelv

Hungarian hu
English en

Az ízületi gyulladások okai és kezelése

Az ízületi gyulladások okai és kezelése

Az ízületi gyulladások világszerte problémát jelentenek a sportolók, állampolgárok számára. A világon több százezer ember szenved az ízületi megbetegedések okozta folyamatos fájdalomtól és funkció kieséstől. Az ízületeket érintő betegségeket leegyszerűsítve két csoportra oszthatjuk: gyulladásos és kopásos betegségek. Minden esetben fontos megállapítani a probléma valódi okát, hogy a megfelelő kezelésben részesüljünk.

Ízületi gyulladások

Az ízületi gyulladások világszerte problémát jelentenek a sportolók, állampolgárok számára. A világon több százezer ember szenved az ízületi megbetegedések okozta folyamatos fájdalomtól és funkció kieséstől. Az ízületeket érintő betegségeket leegyszerűsítve két csoportra oszthatjuk: gyulladásos és kopásos betegségek. Minden esetben fontos megállapítani a probléma valódi okát, hogy a megfelelő kezelésben részesüljünk.

A mozgató szervrendszer szerepe

Minden helyzetváltoztató mozgást a mozgató szervrendszer segítségével végzünk. A mozgás szervrendszerének aktív része az izomzat és passzív része a csontozat. Az izmok a csontokhoz kapcsolódnak és megrövidülések, valamint elernyedések segítségével mozgatják azokat.

Mik azok az ízületek?

A csontok összeköttetésének alapvetően két módja van: a folyamatos és a megszakított forma. Folyamatos kapcsolódás esetén a két csont elmozdíthatatlanul összecsatlakozik. Ezzel ellentétben az ízületes kapcsolódás során elmozdulást biztosító „csatlakozás” alakul ki. A mozgások szempontjából az ízületeknek óriási jelentőségé van, hiszen nélkülük nem lenne lehetséges a csontok egymáshoz viszonyított elmozgatása, így maga a mozgás sem. Az alapján, hogy milyen és hányféle irányba képes mozgást végezni megkülönböztetünk egytengelyű (pl.: ujjpercek), kéttengelyű (pl.: csukló) és soktengelyű (pl.: váll) ízületeket.

Hogyan épül fel egy ízület?

Az ízületek rendszerint egy domború fejrészből és egy homorú árokból állnak. Az ízületeket alkotó csontok egymás irányába néznek. Az egyik csont rendelkezik a gömbölyű fejrésszel, amit ízületi fejnek nevezünk. A másik csont rendelkezik, egy a fejhez pontosan illeszkedő homorú mélyedéssel, amelyet ízületi ároknak vagy vápának nevezünk. Az ízületek felszíne között található egy vékony rés. A felszínek sima porccal vannak borítva, hogy a lehető legkevesebb legyen az elmozdulás során fellépő súrlódás mértéke. A súrlódás további csökkentése érdekében folyadék (ízületi nedv) síkosítja az ízületek felszíneit. Ez a folyadék a felelős az ízületi porcok „táplálásáért” is.

Az ízületek összetartását többek között az ízületi tok biztosítja. Ez az erős, kötőszövetes rostrendszer 360 fokos szögben „öleli” körbe az egész ízületet. Ezen kívül szalagok is támogatják az ízületek biztonságosságát. A szalagok az ízületek azon részén találhatók meg, ahonnan rögzítésre, erősítésre szorulnak. Bármilyen sérülés a rendszerben nagy mértékben rontja az ízület stabilitását és növeli a további sérülések kialakulásának kockázatát.

Mit jelent az ízületi gyulladás?

Ízületi gyulladásnak (orvosi nevén arthritisnek) nevezzük bármelyik ízület gyulladással járó megbetegedését. A gyulladás jelentkezhet akut (heveny) vagy krónikus (idült) formában, és érinthet egy vagy több ízületet. Ízületi gyulladás bekövetkeztekor az ízületi belhártya sérül, majd fokozatosan megvastagodik. A gyulladás miatt megváltozik az ízületi nedv összetétele is. Kevésbé sűrű, ugyanakkor nagyobb mennyiségű folyadék termelődik, ami a tünetek egy részéért felelős.

Mik az ízületi gyulladás tünetei?

Az ízületi gyulladás általában az érintett részek duzzanatával, melegségével, bepirosodásával, fájdalommal és funkció csökkenéssel jelentkezik. Gyulladáskor az ízületi folyadék felszaporodik és ez okozza a duzzanatot, a feszülést, valamint a fájdalmat. Jellemző az ízületek merevsége reggel vagy valamilyen mozgás elkezdése során. Ezen kívül okozhat általános panaszokat, mint például rossz közérzet, fogyás gyengeség, hőemelkedés vagy akár lázat is.

Mi okozza az ízületekkel kapcsolatos problémákat?

Az ízületek gyulladásának és megbetegedésének számos oka lehet. Az orvostudomány több mint száz, különböző féle ízületi gyulladással járó betegséget különböztet meg. A leggyakoribb okai a következők:

  • Bakteriális fertőzés okozta arthritis
  • Autoimmun eredetű (rheumatoid) arthritis
  • Anyagcserezavar miatt kialakuló gyulladás (pl.: köszvény)
  • Túlterhelés vagy sport okozta akut gyulladás
  • A porcok kopásából eredeztethető ízületi fájdalom

Bakteriális ízületi gyulladás

Fertőzés okozta gyulladás esetén baktériumok telepednek meg az ízületekben és ott gyulladást okoznak. Ez akár gennyes ízületi gyulladáshoz is vezethet, ami nagyon veszélyes, így mindenképpen kezelni kell. Mivel magát a gyulladást baktériumok okozzák, így teljesen másképp kell kezelni, mint az autoimmun betegség vagy túlterhelés okozta ízületi problémákat. Általában antibiotikus terápiára van szükség a probléma megoldásához.

A rheumatoid arthritis

Az osteoarthritissel (ízületi porckopás) szemben egy valódi gyulladásos betegség. Autoimmun megbetegedések esetén a szervezet ellenanyagokat termel a saját egészséges szövetei ellen. Az ellenanyagok az ízületekben rakódnak le és károsítják annak felszínét, ezzel gyulladást okozva. Számos formája van az autoimmun gyulladásos megbetegedéseknek, de a leggyakoribb a rheumatoid arthritis.

A reuma a mozgásszervi megbetegedések egyik legsúlyosabb formája. Sajnos hazánkban igen gyakori. Oka ismeretlen, hátterében valószínűleg genetikai hajlam áll. Elsődlegesen a kéz, a láb, a csukló, a boka és a térd ízületeket érinti. Az érintett területek merevek és duzzadtak. A betegség súlyos károsodást okoz a porc- és a csontrendszerben, ami hosszú távon deformitásokhoz vezethet.

Köszvény

A köszvény egy anyagcsere „hiba” okozta gyulladás. A szervezetben megtalálható húgysav túl magas szintje okozza. A köszvény általában a nagylábujj ízületét érinti. A magas húgysavszint miatt nátrium-urát kristályok rakódnak le az ízületekben, ami igen komoly, gyorsan kialakuló fájdalommal jár. Az érintett ízületek bevörösödnek és megduzzadnak. Ha sokáig nem kezelik, akkor végleges porcelhaláshoz és ízületi deformitáshoz vezethet.

Sport vagy túlterhelés okozta ízületi gyulladás

A túlterhelés okozta gyulladás nem betegség, hanem egy egyszerű mozgásszeri probléma, amit a túlzásba vitt fizikai aktivitás vált ki. Az, hogy kinek mi a túlterhelés, mindig relatív. Egy fizikailag inaktív ember számára akár egy hosszabb séta is lehet túlterhelő. Klasszikus példája a nem megfelelő felkészüléssel lefutott maraton, ami minden évben több ezer embernél vált ki ízületi gyulladást. A lényeg, hogy az ízület több terhelést kap, mint amennyit kibír. Szerencsére ez pihentetéssel, pár alkalom gyógytornával és gyógyszerrel jól kezelhető és nem okoz visszafordíthatatlan elváltozásokat.

Sportolóknál gyakran jelentkezik a térd vagy a vállízület gyulladása. Ennek általában az az oka, hogy nem megfelelően terhelik valamelyik ízületet vagy olyan sportágat végeznek, ami nem szimmetrikus és így az egyik ízületre jóval nagyobb munka hárul, mint a másikra. De ez ugyanúgy kialakulhat túlterhelés eredményeképpen is (pl.: túl nagy súlyokkal dolgozik valaki). Ez esetben nem szabad „ráedzeni” mert csak tovább súlyosbíthatjuk a problémát vele, ami akár hosszútávú károsodáshoz is vezethet.

Kajak kenu

Ízületi porckopás (artrózis)

Az artrózis vagy másnéven ízületi porckopás a fejlett országokban az ízületi problémák leggyakoribb oka. Maga a porckopás csak akkor okoz ízületi gyulladást, ha azt túlterhelik. Ha a porc lebontását végző enzimek „többségbe” kerülnek a porc felépítését biztosító faktorokkal szemben, akkor idővel az ízületeket borító porc elkopik, elvékonyodik, majd lassan eltűnik. Hosszú ideig semmiféle panaszt nem okoz. Bármelyik ízületben kialakulhat, de szerencsére általában csak önmagában jelentkezik. A betegség lassan alakul ki. Gyakran a következő tünetekkel jelentkezik:

  • Az időjárás változására jelentkező erős ízületi fájdalom.
  • Mozgás során jelentkező ízületi fájdalom és merevség.
  • Duzzadt ízületek, különösen terhelés után.
  • Csontos kinövések az ízületek környékén.

Általában 50 éves kor felett jelentkezik és leggyakrabban azok az ízületek érintettek, amelyek a testtömeg nagy részét hordozzák (pl.: csípő, térd, boka). Az betegség előrehaladtával egyre erősödnek a tünetek és egyre kényelmetlenebbé válik a járás és az állás is. A kopott ízület könnyebben begyullad, ami hirtelen jelentkező fájdalommal jár. A porc eltűnésével a csontok ízületi végei közvetlenül összeérnek egymással, ami csontkárosodáshoz, deformitáshoz és krónikus fájdalomhoz vezethet.

A porcok kopásának pontos oka máig ismeretlen, illetve bizonyos fokig egy természetes folyamat. Azonban feltételezhető, hogy a fokozott terhelés (nehéz fizikai munka, élsport, túlsúly és elhízás), az öröklött tényezők, valamint az ízületek korábbi sérülései nagymértékben szerepet játszhatnak. Sportolók esetén gyakori a sportágra jellemző ízületi megbetegedés pl.: teniszkönyök, sportkönyök. Sajnos a folyamat nem visszafordítható, azonban megfelelő gyógytorna és gyógyszerek segítségével lassítható. Súlyos esetben csak a protézisbeültetés jelent megoldást.

A munka okozta ízületi gyulladás 

A munka következtében is alakulhat ki ilyen problémánk. Az informatikusokat, valamint szellemi munkákat végző embereket nem veszélyezteti ez a probléma - viszont a fizikai, valamint építőipari munkát végző szakembereket komolyan veszélyeztetik az ízületi problémák. Ezért rendkívül fontos, hogy megfelelő hangsúlyt fektessünk erre a kérdésre - ha a foglalkozásunk indokolttá teszi. 

Hogyan lehet megállapítani a betegséget?

Fontos, hogy a problémával a megfelelő szakemberhez forduljunk. Az ízületek gyulladásának kezelésével a reumatológus szakorvos foglalkozik. Ahhoz, hogy az orvos a megfelelő kezelést választhassa ki kell derítenie a probléma valódi okát.

A diagnózis felállításához fontos a beteg részletes kikérdezése és a vérvétel kapcsán látható gyulladásos paraméterek szintje (pl.: CRP). A képalkotó vizsgálatok segítségével a látható eltérések megállapítása is lehetséges. Gyakran szükség van góckutatásra is, ami hosszadalmas, de sajnos az ízületi gyulladás okát mindenképpen ki kell deríteni! A bakteriális fertőzés kizárásához fontos az ízületi nedvekből származó minta vizsgálata is.

Az ízületi gyulladások kezelése

Az első és legfontosabb dolog az érintett ízület nyugalomba helyezése. Helyileg alkalmazható jeges borogatás, gyulladás- és fájdalomcsillapító kenőcs, krém vagy tapasz. Az ízületi gyulladás kezdeti kezelésére nem alkalmas a gyógytorna, mert magát a gyulladt ízületet nem szabad mozgatni. Azonban a kezelés későbbi szakaszában már nagyon fontos szerepet tölt be a megfelelő tornáztatás.

Az utóbbi években központi szerepet kapó porcerősítő szerek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek fontos szerepet játszanak annak felépítésében és regenerációjában (pl.: glukózamin, kondroitin-szulfát, hialuronsav). Ezek hozzájárulnak az új porc képződéséhez és bizonyítottan fájdalom, valamint gyulladáscsökkentő hatással bírnak.

Szükség esetén gyógyszerekkel is kezelhető. Elsődlegesen adható készítmények az úgynevezett NSAID-ok (nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek), amelyek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásúak. Azonban, hosszú távon nem alkalmazhatók ezek a készítmények mert gyakran mellékhatásokat, főleg gyomorpanaszokat okozhatnak. Súlyos esetben szteroid tartalmú gyógyszerekre is szükség lehet. Ilyen esetben mindenképpen specialistához (reumatológus szakorvoshoz) kell fordulni.

Hogyan előzhető meg az ízületi gyulladás?

A túlzásba vitt fizikai aktivitás, csakúgy, mint annak teljes hiánya növeli a betegség kialakulásának esélyét. Az élsportolók, a rengeteg edzés miatt fokozott veszélynek vannak kitéve. Érdemes figyelmet fordítani a megfelelően kiegyensúlyozott táplálkozásra, valamint a bemelegítésre, hogy a sportolók elkerüljék az ízületi gyulladások kialakulását.

A speciális, ízületvédő készítmények úgy vannak összeállítva, hogy táplálják és védjék az ízületeket. Fontos továbbá a súlykontroll, hiszen, ha valaki nehéz fizikai megterhelést végez túlsúllyal akkor nagyobb az esélye a probléma kialakulásának

Mit együnk és mit NE együnk ízületi gyulladás esetén?

A zöld leveles zöldségek magas antioxidáns tartalmuknak köszönhetően segítenek a gyulladásos reakciók enyhítésében. Hasonlóan jó hatással bírnak az omega-3 zsírsav források, amelyek bizonyítottan gyulladáscsökkentő tulajdonságúak. Megtalálhatók olajos tengeri halakban (pl.: szardínia, lazac, makréla), diófélékben, lenmagban és bizonyos növényi olajokban is. 

Omega 3 zsírsav

A finomított szénhidrátok, főleg az egyszerű cukrok fokozzák a gyulladást stimuláló faktorok termelődését, ráadásul bevitelük hozzájárul a túlsúly és elhízás kialakulásához, ami nem tesz jót az ízületeknek. Finomított szénhidrátok vannak a fehér kenyérben, pékárukban és a legtöbb rágcsálni valóban. Az élelmiszerek összetételét könnyedén ellenőrizhetjük az élelmiszercímkén. Ha az adott élelmiszer nagy mennyiségben tartalmaz cukrot vagy fehér lisztet, akkor gyulladás bekövetkeztekor érdemes elkerülni azt! Nagy mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaznak továbbá az üdítőitalok, a teák és a készen kapható kávé készítmények is.

Termékajánló

A N8 HEALTH Joint8 egy magas hatóanyag tartalmú komplex készítmény az ízületek és a csontok egészségének megőrzéséért. Használhatod prevenciós jelleggel, ha szeretnéd megóvni az ízületeidet, vagy már meglévő probléma esetén, csillapítja a fájdalmat és táplálja a sérült ízületeket.

Mit tartalmaz a készítmény?

Glükozamin-szulfát. A glükozamin fontos építő eleme a porcsejteknek.  A szervezet maga is képes előállítani, ám ez a képessége a kor előrehaladtával egyre romlik, így ízületi megbetegedés vagy fokozott ízületi terhelés esetén érdemes külső forrásból pótolni, a porcszövet támogatása érdekében.

Kondroitin-szulfát. A glükozaminhoz hasonlóan a kondroitin-szulfát is a porcszövet fontos összetevője. Ez biztosítja a porcok mechanikus-elasztikus tulajdonságát, így növelve azok fizikai terheléssel szembeni ellenállóképességét. A legtöbbször glükozaminnal együtt fordul elő a porcvédő és porcerősítő készítményekben.

Metil-szulfonil metánt (vagy más néven MSM). Az MSM egy természetes vegyület, amely megtalálható néhány zöldségfélében is. Gyulladáscsökkentő hatása a biológiailag aktív kéntartalmának köszönhető. Bizonyítottan csökkenti az ízületi gyulladásokat, helyreállítja a kollagéntermelést és enyhíti a degeneratív ízületi betegségek okozta tüneteket.

Kollagén. A kollagén a legnagyobb mennyiségben megtalálható fehérje az emlősök szervezetében. Több típusa létezik. A II. típusú kollagén fontos szerepet tölt be a porc felépítésében, amely a rázkódást hivatott „tompítani”. Természetes forrásai a húsfélék, a halak és a tojás. Kiemelkedően magas kollagén tartalmú étel a hús- vagy csontleves! A szervezet önmagában is képes kollagént előállítani. Ehhez két aminosavra: glicinre és prolinra, valamint C-vitaminra van szükség. Ha szeretnéd étrend-kiegészítők segítségével növelni a kollagén beviteled akkor mindenképpen hidrolizált kollagént válassz, ugyanis ebben a formában kiemelkedően jó a kollagén felszívódása.

Hialuronsav. A hialuronsav az emberi szervezetben természetesen is megtalálható anyag, amely fontos szerepet játszik az ízületek „kenésében”. Külső bevitele segíti a porcsejtek működését és védő hatással bír. Gyakran alkalmazzák az ízületi fájdalom csökkentésére, a gyulladás elkerülésére és a porc kopásának lassítására.

C-vitamin. A C-vitamin nélkülözhetetlen a kollagén képződéséhez, a porcok normál állapotának és működésének fenntartásához

Összefoglalás

Rengeteg ember szenved valamilyen ízületi problémától. Leggyakoribb oka a porc kopása, ami egy természetes folyamat, de bizonyos tényezők (túlterhelés, sport, genetika) képesek felgyorsítani és jelentősen rontani a helyzeten. A megfelelő terápia érdekében mindenképpen meg kell találni a probléma valódi okát, hiszen máshogy érdemes kezelni a gyulladásos és máshogy a kopásos eredetű ízületi fájdalmakat.

A modern porcerősítő és ízületvédő készítmények összetevői hozzájárulnak az ízületek egészségének megóvásához és a már kialakult fájdalom enyhítéséhez. Ha intenzíven sportolsz, nehéz fizikai munkát végzel, vagy a családodban gyakori az ízületeket érintő megbetegedés akkor érdemes már jó előre gondoskodnod ízületeid épségéről!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Tények és érdekességek

Keresés