Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Nyelv

Hungarian hu
English en

Édesítőszer kisokos - milyen édesítőszert használjunk és melyiket kerüljük el?

Édesítőszer kisokos - milyen édesítőszert használjunk és melyiket kerüljük el?

 

 

Mikor használjunk édesítőszert?

A hivatalos ajánlások szerint a napi energiabevitelünk maximum 5-10%-át javasolt feldolgozott cukorból fedezni. Ennek pontos mértékbe nagyban függ az adott egyén életmódjától. Ha valaki cukorbeteg, vagy súlyproblémákkal küzd, akkor neki érdemes szinte teljesen elhagyni a cukort. Aki aktív életet él, és rendszeresen sportol, az nyugodtan megengedhet magának heti pár alkalommal egy édes desszertet. Persze minél kevesebb, annál jobb!

Az édesítőszerek fajtái

Ma már számtalan édesítőszer megtalálható a boltok polcain. Időről-időre új termékek jelennek meg. Elsődlegesen cukorbetegek számára készülnek, de a fogyókúrában és a testtömeg normál szinten való megtartásában is hasznosak lehetnek. Csoportosításuk:

Mesterséges édesítőszerek: ezek a laboratóriumban „készült” édesítők teljes mértékben kalóriamentesek és a fogakra nézve is ártalmatlanok. Bár manapság egyre több kritika éri őket, egy adott mennyiségig biztonságosan fogyaszthatóak (ha nem lennének azok, nem lehetne az élelmiszerekben felhasználni őket). Különböző hatóságok és bizottságok felelősek ezek engedélyezéséért és bizonyos időközönként az újraértékeléséért. Friss kutatások szerint bizonyos mesterséges édesítőszerek negatív hatással lehetnek a bélflórára és így az egészségünkre is, bár ez még új terület, de érdemes odafigyelni! Ebbe a csoportba tartozik például az aceszulfám, az aszpartám, a szacharinok, a ciklamátok és a szukralóz.

Cukoralkoholok: ezek a cukorszármazékok kémiailag kicsit eltérnek a hagyományos cukortól. Közös tulajdonságuk, hogy csak részben szívódnak fel (alacsony glikémiás indexel rendelkeznek), így a cukorhoz képest kevesebb energiát szolgáltatnak, DE a legtöbbjük nem teljesen kalóriamentesek! A cukorhoz hasonlóan viselkednek, így alkalmasak sütéshez / főzéshez. Hátulütőjük, hogy nagy mennyiségben puffadást és hasmenést okozhatnak (kivéve talán az eritrit). Cukoralkohol a szorbit, a mannit, a maltit, a xilit és az eritrit. Fontos, hogy kutyáknak nem adhatóak!

 

Természetes édesítőszerek: ebben a csoportban vannak energiamentes és energiát tartalmazó anyagok is. A méz például előnyösebb lehet a sima cukornál, azonban érdemes figyelembe venni, hogy 70-80% ugyanúgy gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaz. A datolya-, rizs- vagy juharszirup egészségesnek tűnhet, de a mézhez hasonlóan sok, magas glikémiás indexel rendelkező szénhidrátot található bennük. Teljesen energiamentes természetes édesítő a sztívia. Közkedvelt édesítő, egyetlen hátránya, hogy van egy kesernyés utóíze, ezért érdemes más édesítőszerrel kombináltan használni (pl.: eritrit).

Összességében elmondható, hogy érdemes minél természetesebb forrásokat felhasználni az édesítéséhez. Ennek megfelelően a NUTRI8 népszerű regeneráló italporát is újraterveztük és a benne található mesterséges édesítőszereket természetes eritritre és sztíviára cseréltük.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tények és érdekességek

Keresés