Ne dőlj be, a következő tévhiteknek!

Sajnos még mai napig számos hibás információ kering a köztudatban az edzésekről. Legyen szó izomépítésről, fogyásról, zsírégetésről stb. sok megtévesztő reklámmal és tájékoztatással találkozhatunk. Összeszedtünk pár gyakori tévhitet, amelyeknek talán te is bedőltél eddig.
Sajnos még mai napig számos hibás információ kering a köztudatban az edzésekről. Legyen szó izomépítésről, fogyásról, zsírégetésről stb. sok megtévesztő reklámmal és tájékoztatással találkozhatunk. Összeszedtünk pár gyakori tévhitet, amelyeknek talán te is bedőltél eddig.
Van célzott zsírégetés
Talán ez az egyik leggyakoribb tévhit, amivel találkozhatunk az amatőr sportolók körében. De valljuk be, ezért számos cikk és Youtube videó tehető felelőssé. Rengeteg videó ígéri számunkra, hogy ha elvégezzük az 5 perces szuper gyakorlatot minden nap, az bizony leégeti a zsírt a hasunkról, combunkról stb. Azonban sajnos ez nem így működik, hiszen az energiaellátás nem lokális, hanem szervezeti szinten működik. Sokan megerősítésnek hiszik, hogy ilyenkor a terhelt izomban égő érzést tapasztalnak, azonban ez nem a zsírégetésnek, hanem az izomzat savas kémhatásúvá válásának és a hidrogén felszaporodásának köszönhető. Ha vékony és izmos hasat szeretnénk elérni azt csak úgy fogjuk tudni, ha leadunk testsúlyunkból és amellett edzünk.
A kardiógépek pontosan megmutatják mennyi kalóriát égettél el
Ezek a számok csupán irányadóak, hiszen az, hogy mennyi kalóriát égetünk el az függ az életkortól, a fittségi szintünktől, testmagasságtól és a nemtől is. Az edzés intenzitásától függően a szervezetünk más energiaforrásokra hagyatkozik. Ha alacsony intenzitású edzést végzel (pl. sétálsz a futópadon), akkor ilyenkor a zsírfelhasználás kerül előtérbe, mivel ez időigényes és oxigénigényes folyamat, és ekkor mind az idő, mind az elegendő oxigén rendelkezésére áll a szervezetnek. Azonban, ha magas intenzitással edzel, tehát magas a pulzus számod, akkor glikogénből és az izmok bontásából fedezi a szükséges kalóriákat. Amennyiben kíváncsi vagy a te optimális zsírégető tartományodra, az alábbi módszerrel számolhatod ki:
A maximum pulzusból, amely nők esetében 226, férfiak esetében 220, vond ki az életkorodat.
A zsírégető tartomány általában a maximum pulzus 60-70%-a, ezért az előzőekben kapott számot szorozd meg 0,6-tal. Így megkapod a zsírégető tartomány alsó határát. Ha ugyanezt a számolást elvégzed 0,7-tel, akkor pedig megkapod a felső határát.
Például egy 28 éves nő esetében a számolás:
(226-28) x 0,6 = 118
(226-28) x 0,7 = 138
Ez azt jelenti, hogy 118-138 közötti pulzust érdemes tartani a futás során a maximális zsírégetéshez.
Csodaszertől várjuk a fogyást
Nagyon sok ember álma, hogy bármennyit ehessen, de fogyjon is mellette. Azonban sajnos nincs olyan csodaszer, ami ezt megvalósíthatná. Eredményes fogyást csak akkor érhetünk el, ha kalória deficitben vagyunk, tehát kevesebb energiát viszünk be, mint amennyit felhasználunk, ugyanis ilyenkor a szervezet kénytelen elkezdeni a zsír raktárainkat felhasználni és zsírt „égetni”.
Szénhidrátot nem szabad enni
Napjainkban a szénhidrátokat tekinti a legtöbb ember az ellenségének, pedig igenis szükség van rá a szervezet normál működéséhez, illetve az izomzat energiaellátáshoz. A napi javasolt bevitel egy átlagos ember számára 3g/ttkg, azonban az aktivitásunk szintje nagy mértékben befolyásolja a szükséges bevitelét. Erről korábbi cikkünkben részletesebben olvashatsz. https://www.nutri8.hu/blog/mi-a-szenhidrat-szerepei-es-tipusai-az-emberi-taplalkozasban-220
Végre lefogytam, most már bármennyit ehetek
Nagyon sokszor hallani, hogy miután valaki elérte a kívánt súlyt a fogyókúrája után, akkor ugyanarra az étrendre visszatér, mint amit a fogyókúra előtt folytatott. Azonban ebben az esetben gyakorlatilag csak rövid idő kérdése és szép lassan visszanyerjük azt a testsúlyt, amivel előtte rendelkeztünk. Sajnos rossz hír, de ahhoz, hogy fittek maradjunk és ne szedjük vissza azokat a kilókat nem szabad ugyanúgy étkeznünk, mint előtte. Ez nem jelenti azt, hogy örökre fogyókúráznunk kell, hanem hogy helyesen kell megválasztanunk az ételeinket és hogy be kell építeni az életünkbe a helyes táplálkozási szokásokat, hogy rutinná váljanak. Például: a magas szénhidrát tartalmú köreteink felét mindig valamilyen zöldségfélére/salátára cseréljük le. Szintén jó tipp, hogy az ételeinket kevesebb zsiradékkal készítsük el. Még az örök klasszikus, a rántott hús és a sült krumpli is elkészíthető a sütőben kevés olajjal légkeveréssel, vagy esetleg forrólevegős sütőben is. Nagyon sok ilyen aprónak tűnő dolgon tudunk változtatni és szokássá átalakítani, és a sok kis változtatás összességében meg fogja hozni bőven az eredményét.
A tartós fogyás és az egészség érdekében muszáj minden nap edzeni
Sajnos sokszor találkozni ezzel az állítással az interneten, azonban ez sem igaz, hiszen az izmoknak is szükségük van időre, hogy regenerálódjanak. Még egy élsportoló sem feltétlenül edz a hét minden napján, hanem egy pihenőnapot beiktat. Ha fogyás, alakformálás a célunk, vagy csak egészségünk érdekében járnánk el sportolni, akkor bőven elég 3-5 alkalommal végezni edzést. A fogyás szempontjából a kardió és erősítő edzések kombinációja a leghatásosabb, tehát ne hagyjuk ki a súlyzós, vagy saját testsúlyos edzéseket se.
Edzés előtt nyújtani kell
Ez meglehetősen veszélyes is lehet, ugyanis edzés előtt az izomszövetek ”hidegek”, így ha ekkor próbálunk nyújtani az sérüléssel is járhat. Edzés előtt mindenképp először melegítsünk be (mobilizáló, átmozgató, erősítő gyakorlatokkal). Maximum ezután végezzünk óvatosan nyújtást, de a legjobb, ha ezt csak az edzés után tesszük. Akkor viszont kötelező!
Összefoglaló
Reméljük hasznos információkkal gazdagodtatok és ha eddig elkövettétek valamelyik felsorolt hibát, akkor a jövőben már nem fogjátok.