Nutri8 tipp a nyári edzésekhez, hogy a sportolás ne menjen az egészség rovására!

Nálad sincs nyári szünet, ha sportról van szó? A nagy melegben sem állsz le az edzésekkel? Íme 8 tipp, hogy a kitartásoddal és az elszántságoddal továbbra is pozitív hatást érj el.
- Amennyiben lehetőséged van rá, válaszd meg az edzés időpontját!
Általában 10 és 15 óra között van a legmelegebb, így érdemes ezeket az órákat inkább valami mással tölteni. Viszont, ha éppen ebben az időpontban, nagy melegben megrendezésre kerülő versenyre készülsz, akkor jobb, ha szoktatod hozzá a szervezetedet. Egyéb esetekben a kora reggeli edzés a legjobb választás.
- Fordíts kellő figyelmet a megfelelő öltözet kiválasztására!
A világosabb, lazább ruhadarabok jobban visszaverik a napfényt, így alacsonyabb hőérzetet biztosítanak. Ma már speciálisan erre a célra kifejlesztett ruházat is kapható a boltokban. Választható akár páraáteresztő és UV-szűrős ruha is.
- Maradj hidratált!
Nagy melegben nő a szervezet folyadékszükséglete. A hőség és a magas páratartalom fokozza az izzadás mértékét. Fontos, hogy már az edzés megkezdése előtt gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről. Edzés közben pedig nem szabad megvárnod, amíg szomjas leszel, már előtte el kell kezdeni inni!
- Gondoskodj az ásványi anyagok pótlásáról!
Edzés közben az intenzív verejtékezés miatt nemcsak víz, hanem ásványi anyagok is jelentős mennyiségben távoznak. Erre jelentenek praktikus megoldást az izotóniás italok és a sótabletták.
- Alakítsd az edzésedet az időjárásnak megfelelően!
Sajnos a külső körülmények még egy jól átgondolt edzéstervbe is beleszólhatnak. Nem érdemes hosszú futással próbálkozni hőségriadó idején. Ilyenkor inkább végezz benti edzést vagy válassz olyan mozgásformát, amit az időjárás lehetővé tesz (pl.: futás helyett úszás), a megszokott városi útvonal helyett pedig válaszd inkább az erdős, árnyékosabb utakat!
- A teljesítményed értékelésénél vedd számításba a hőséget is!
Teljesen természetes, hogy nagy melegben nem leszel képes olyan teljesítményre, mint optimális körülmények között. Ha egy kicsivel lassabban vagy kevesebbet tudtál edzeni, mint máskor, nem kell egyből rosszra gondolni. Fontos, hogy figyelj oda a tested „jelzéseire”, ha szédülni kezdesz vagy rosszul érzed magad, inkább hagyd abba!
- Használj naptejet!
A különböző UV-sugarak káros hatással lehetnek a bőrre és súlyos, visszafordíthatatlan betegségeket okozhatnak. Ezért fontos mindig a megfelelő fényvédelem.
- Gondoskodj a megfelelő tápanyagpótlásról!
Nagy hőségben csökken az étvágyunk, és inkább a kevésbé „ütős”, frissítő ételeket választjuk. Ezek általában sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmaznak, ami jelentős mennyiségű vitaminnal és ásványi anyaggal látja el a szervezetünket. Azonban nem szabad megfeledkezni a megfelelő minőségű és mennyiségű fehérjebevitelről sem. Edzés után igyál recovery italt, ami nemcsak segít bevinni az ilyenkor szükséges mennyiségű fehérjét, de mellette ásványi anyagokat és jó minőségű szénhidrátkomplexet is tartalmaz.