(Ásvány)víz vagy izotóniás ital?
A szervezetünk kb. 70%-át víz alkotja, mely fizikai aktivitás során jelentős mértékben csökken. Akár 2%-os testtömeg vesztés a teljesítmény romlását okozhatja, ezért fontos, hogy mindig megfelelően frissítsünk az edzések alkalmával.
Víz és ásványvíz
Alapvetően a napi javasolt folyadékmennyiséget vízzel és ásványvízzel érdemes fedezni, melyeknek összetétele és tisztasága jogi, illetve minőségi előírások által meghatározott. Előnyük, hogy könnyen hozzáférhetőek és beszerezhetőek, valamint energiamentesek. Az ásványvíz természetes állapotában emberi fogyasztásra szánt, hivatalosan elismert víz, amely ásványianyag és nyomelem tartalma, valamint egyéb összetevőinek következtében egészségi szempontból előnyös tulajdonságokkal rendelkezik. Az ásványvizeknek literenként legalább 1000 mg oldott sót kell tartalmazniuk, azonban az 50 mg/l oldott anyagnál kevesebbet tartalmazó víz is lehet ásványvíz, ha valamely oldott anyaga, illetve biológiailag aktív anyaga elér, vagy meghalad egy bizonyos, előírt határértéket. Rendszeres fogyasztásra a megfelelő minőségű ivóvíz és csak az alacsony ásványianyag-tartalmú ásványvizek (500 mg/l alatti) ajánlhatóak.
Izotóniás ital
Az izotóniás ital olyan speciális folyadék, amely a szervezetünket a megfelelő módon hidratálja, illetve energiával látja el. Az izotóniás szó azt jelenti, hogy a termékek összetétele megegyezik a szervezet folyadékjainak koncentrációjával, ezáltal gyorsan felszívódik és segít megőrizni a só-, és vízháztartást fizikai aktivitás során. Ezen termékek elektrolit, ásványi anyag és szénhidrát tartalma (4-8%) meghatározott, ezért csak akkor nevezhetünk egy terméket izotóniásnak, ha az előírásoknak megfelelően szerepelnek benne az összetevők.
Mire figyeljünk?
Fontos, hogy hidratált állapotban kezdjük az edzést, a nap folyamán folyamatosan egyenletesen elosztva fogyasszunk folyadékot (kb.8 pohár). A fizikai aktivitás során a folyadékpótlás mértéke és formája nagyban függ az egyéntől, az edzés intenzitásától, időtartamától, illetve környezeti tényezőktől pl. hőmérséklet, ezt mind egyénileg figyelembe kell vennünk a frissítés során. Elsődleges folyadék forrás a víz, azonban a 45-60 percet meghaladó intenzív fizikai aktivitás során / után a sima víz fogyasztása már nem elegendő.
Miért nem jó csupán a víz?
60 perc feletti mozgások esetén:
- a szervezet szénhidrát raktárai kiürülnek
- 30-60 gramm/óra gyorsan felszívódó szénhidrát elfogyasztása javasolt.
- glükóz+fruktóz (2:1) keverék a legjobb
- elektrolitpótlás az izzadás miatt (nátrium, kálium, magnézium, klór, kalcium)
150 perc feletti mozgások esetén pedig:
- 90 (120) g/óra gyorsan felszívódó szénhidrát elfogyasztása indokolt
- 60 g/óra glükóz vagy maltodextrin + 30g/óra fruktózzal javasolt fedezni
- a gyors és lassú felszívódású szénhidrátok keveréke kiegyensúlyozottabb energiaellátást biztosít
- elektrolit pótlás kiemelten fontos!
A fent említett okok miatt a sima víz fogyasztása csak kiegészítésként javasolt, ilyenkor már olyan termékeket kell alkalmaznunk, amelyek szénhidráttal és elektrolitokkal is ellátják a szervezetet, annak érdekében, hogy ne jelentkezzenek a kifáradás tünetei a sportolónál.
Izotóniás ital a „jolly-joker”?
Az izotóniás italok választása az egyik legjobb megoldás lehet a 60 percet meghaladó fizikai aktivitások során, ugyanis amellett, hogy pótolják a folyadékot, optimális arányban tartalmaznak szénhidrátokat és elektrolitokat, így biztosítva a szükségletet. Ezzel segítenek fenntartani a hidratációt és koncentrációt, hozzájárulnak az izomgörcsök megelőzéséhez, illetve szénhidrát tartalmuk segíti az izomzat teljesítményének megtartását, valamint a regenerációt.
Miért válaszd a NUTRI8-as termékeket?
Megerőltető terhelések során az is elsődleges szempont, hogy olyan terméket válasszunk, amely ízvilágban is megfelelő, jól esik elfogyasztani. Az N8 SPORT Iso-Sport Drink italporok több ízben is megtalálhatóak, így kiválaszthatod a számodra megfelelőt. Előnyük a többi termékkel szemben, hogy a legoptimálisabb arányban tartalmazzák a szénhidrátokat, ugyanis lassú és gyors felszívódású szénhidrát (Palatinose™, maltodextrin, fruktóz) is található bennük, amelyek hosszabb időtartamú mozgások esetén is biztosítják az egyenletes energiaellátást, illetve az elektrolit tartalmuk segíti a sóháztartás egyensúlyának biztosítását.
Összefoglalás
A hétköznapokban, illetve a 45-60 percet meg nem haladó közepes intenzitású testmozgások esetén a víz az elsődleges folyadék forrás, azonban magasabb hőmérséklet esetén, intenzívebb és hosszabb edzések alkalmával olyan termékeket érdemes választani, amelyek a folyadékpótlás mellett biztosítják a szervezet számára a szükséges szénhidrát és elektrolit mennyiséget és arányt.
Forrás:
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/diet_kisokos_6_final.pdf