Interjú Galambos Péter 2x-es Európa-bajnok, 3x-os világbajnoki ezüstérmes evezőssel

Több, mint 10 éve az élvonalban! - Interjú Galambos Péter 2x-es Európa-bajnok, 3x-os világbajnoki ezüstérmes evezőssel
Vácon élsz, egyértelmű volt, hogy aki Dunaparton él, az mindenképpen vizes sportot választ?
Nem mondanám, mert itt van sok más sportolási lehetőség is. Én is egészen véletlen módon kerültem le a vízpartra, előtte kosárlabdáztam. 14 éves voltam, mikor megismerkedtem az evezős sporttal.
Szerelem volt első látásra, vagy rád kényszerítették?
Is-is. Egy jó barátom már evezett, és szerette volna, ha én is kipróbálom, de nem mentem el. Majd egy biciklizés alkalmával, mikor a barátomra vártam ismertem meg Rapcsák Károlyt, aki mai napig az edzőm. Ő győzött meg, hogy próbáljam ki én is az evezést. Először tiltakoztam, aztán másnap lementem, és hajóba ültem.
Éles váltás a kosarazás után az evezés. Milyen céljaid voltak az evezéssel, mit szerettél meg benne?
Kosarazni nagyon szerettem, de egyáltalán nem voltam benne ügyes, és csak a barátok miatt jártam.
Az evezésben nem volt semmilyen előképzettségem. Az első 1-2 év arról szólt, hogy az állóképességem fejlesszem, és felzárkózzak a többiekhez. Ekkor még nem volt semmilyen komolyabb célom az evezéssel. Szerettem lejárni a jó társaság miatt, és vonzott a víz és a természet közelsége is.
Említetted, hogy már a kezdetektől fogva Rapcsák Károly az edződ. Neki van még más ilyen sikeres sportolója, mint Te?
Igen, korábban volt világbajnoka a klubunknak Pető Tibor és Hirling Zsolt személyében. Büszke vagyok rá, hogy Rapcsák Károly az edzőm, aki a magyar evezős sportban elég komoly szerepet tölt be.
A Nutri8 szlogenje így hangzik: ,,You are the motivation”. Azt gondoljuk, hogy minden sportolónak, aki valakinek a példaképe, ezt az eszmeiséget át kell éreznie. Te hogyan éled meg, hogy példaképe vagy sok fiatalnak?
Nemes dolognak tartom, és nagy felelősségnek is. Tisztán emlékszem, hogy amikor komolyabban elkezdett érdekelni ez a sport, akkor lett világbajnok Pető Tibor és Hirling Zsolt, és sokat jelentett, hogy velük egy klubban edzhettem, és az ő stafétabotjukat vehettem át.
Aminek nagyon örülök az az, hogy ilyen sokáig tudok az élvonalhoz tartozni, hiszen már 12-14 éve veszek részt Világbajnokságokon, Európa-bajnokságokon.
2 Európa-bajnoki aranyérem, 3 Világbajnoki ezüstérem, 2 Világbajnoki bronzérem, 1 Európa-bajnoki ezüstérem. Hogy látod, minek köszönheted ezeket a sikereket?
Azt gondolom, hogy a sikerhez következetes munka, kitartás, szorgalom kell, amellett, hogy persze van egy adott veleszületett tehetség. Nem mindig csak győz az ember. Én is sok-sok kudarcon vagyok túl, amiket fel kellett dolgoznom. Úgy állok minden nehézséghez az életben, hogy a lehető legtöbbet tanuljak belőle.
Mennyire játszik szerepet az életedben a tudatos étkezés?
Az utóbbi időben egyre inkább. Hogy őszinte legyek, eléggé rosszul étkeztem.
Nagyon édesszájú vagyok, a cukorbevitelem az egekben volt, annak ellenére, hogy könnyűsúlyú sportoló vagyok. Mikor átléptem egy bizonyos kort, koppantam, hogy már nem engedhetek meg mindent magamnak. Ekkor tudatosult bennem, hogy már muszáj visszafognom a cukorbevitelt, és drasztikus változtatásra volt szükség.
Az elmúlt fél évben egy táplálkozástudományi szakemberrel is elkezdtünk együtt dolgozni. Sok feldolgozott élelmiszert fogyasztottam, és rengeteg édességet toltam be, amire nem volt szüksége a szervezetemnek, de ennek a ,,habzsolásnak” már vége.
Mennyire használsz táplálékkiegészítőket? Miben segítenek Neked?
Elsősorban a regenerációs folyamatok felgyorsítására használok táplálékkiegészítőket. Nemcsak azért, mert élsportoló vagyok, hanem már a koromból adódóan is kicsit nagyobb az az idősáv, amennyi idő alatt újra feltudok töltődni.
Ezeket a folyamatokat nagyon meggyorsítja a megfelelő táplálálék-kiegészítő, mint például a fehérje, a regeneráló por és az izotóniás italpor használta.
Egy kis kulisszatitkot elmondasz nekünk, hogy hogyan néz ki egy versenynapod? Például vegyük a zágrábi Világkupát, amin legutóbb versenyeztél. Hogy néz ki egy profi evezős 24 órája?
Reggeli ébredés után ellenőrzöm a súlyomat. Általában úgy szoktam tervezni, hogy 72,5 kg-on belül ébredjek. (könnyű egypár evezés súlyhatár- szerk.) Ezt azért csinálom, hogy a versenynapon már ne kelljen fogyasztanom. Sok könnyűsúlyú versenyző alkalmazza azt a módszert, hogy ő még futam napján fogyaszt, én szeretem, ha erre a napra már súlyon vagyok.
Ha belefér a keretbe, akkor még tudok enni, inni. Ha nem, akkor viszont vegetálok a mérlegelés időpontjáig. A hivatalos mérlegelés mindig 2 órával a rajt előtt van. A mérlegelés után 2 órám van, hogy táplálkozzak, igyak, tehát betöltsek.
Mit töltesz vissza ilyenkor a szervezetedbe?
Ilyenkor óvatosnak kell lenni, mert éhes az ember, de nem ehet meg akármit, és nem ehet meg akármennyit az adott ételből. Fontos, hogy az elfogyasztott étel gyorsan felszívidó szénhidrátot is tartalmazzon. Én zabpelyhet szoktam enni, vagy gofrit lekvárral. Pörgetéshez a koffeinbevitelre figyelek, valamint L-karnitint szoktam még fogyasztani a futam előtt.
Említetted, hogy kb. 40-50 perccel a futam rajtja előtt szállsz vízre. Mit viszel magaddal a hajóba?
Én már csak vizet szoktam. Ritkán izotóniás italt. A hajóban már csak kortyolgatok. Maga a versenytáv nekünk 2000 méter, amit kb. +/- 7 perccel lehet számolni. Azt gondolom, hogy az elfogyasztott ételekkel ezt bőven végig lehet csinálni.
Hogyan készülsz a versenyekre? Hogyan épülnek fel az edzéseid?
Általánosságban 14-16 edzés van egy héten. Vasárnap pihenőnapom van. A nyári időszakban 2 súlyzós edzésem van, illetve kiegészítésnek szoktam futni és kerékpározni is.
A futás nagyon kedves sport számomra, indultam már maratonon, félmaratonon is. Kerékpározni is nagyon szeretek, így amikor időm engedi nyeregbe pattanok, és ott is gyűjtöm a kilométereket.
Jelenleg milyen Nutri8-as táplálékkiegészítőket használsz?
Ahogyan említettem, a táplálékkiegészítőket elsősorban a regenerációm felgyorsítására használom. Ebben elsődleges számomra az izotóniás italpor. De használok még BCAA-t, fehérjét, és regeneráló italport is. A fehérje szeletet is nagyon szeretem, amikor végeztem az edzéssel, és éhes vagyok nagyon jó szolgálatot tesz. Ezen kívül L-karnitint szoktam még inni.
Mit szeretnél még elérni az evezős sportban?
Sok érmet sikerült már szereznem, de ami még hiányzik a palettámból, és hajt előre az a Világbajnoki aranyérem. Az év fő versenye számomra a Sanghaji Világbajnokság lesz októberben, ahonnan szeretném hazahozni az aranyérmet.
Kívánjuk, hogy ez így legyen Péter. Köszönjük az interjút.