Kávérajongók figyelem!
A kávé illata sokak számára maga a mennyei ébresztő, a nap elindítója, a túlélés kulcsa. De vajon tisztában vagyunk-e azzal, milyen hatással lehet ránk ez a sötét színű, gőzölgő ital? A tudomány jelenlegi állása szerint a kávéfogyasztás korlátozott mennyiségben beilleszthetőaz étrendbe, azonban nagyon nagy mennyiségű fogyasztása nem javasolt. Vajon mennyi a túl sok? És mit okozhat a koffein túladagolás az emberi szervezetben – legyen szó akár egy átlagos munkanapról vagy egy érzékenyebb élethelyzetről, például várandósságról?
Kávéfogyasztás: barát vagy ellenség?
A legtöbb ember napi rutinjának elengedhetetlen része a kávé. Egy erős eszpresszó reggel, egy latte délután, néha még este is becsúszhat egy koffeines ital. De hol van a határ? A napi 200-400 mg koffein – ami 2-3 csésze erősebb kávénak felel meg – még általában biztonságos lehet egy egészséges felnőtt számára. Azonban a határvonal vékony és könnyű átlépni, különösen akkor, ha nemcsak kávéból jut koffeinhez a szervezet.
A koffein túladagolás és annak tünetei
A túl sok koffein (napi 600 mg-nál több) bevitele ijesztő tüneteket okozhat. A koffein túladagolás tünetei a következők lehetnek:
- szapora szívverés,
- szédülés,
- remegés,
- szorongás,
- hányinger,
- álmatlanság,
- fejfájás,
- szívritmus zavar.
A koffein stimulálja az idegrendszert és a szívet is. Ha túl sokat fogyasztunk belőle, a szervezet túlreakcióba kapcsolhat. A szívritmus zavar pedig nemcsak kellemetlen, hanem veszélyes is lehet – főleg akkor, ha valaki már eleve érzékenyebb vagy valamilyen szívproblémával él.
És mi a helyzet a várandóssággal?
Külön említést érdemel a várandósság, hiszen a koffein átjut a placentán (méhlepényen). Bár a magzat szervezete még nem képes lebontani azt olyan hatékonyan, mint a felnőtteké, ugyanúgy hat rá. A túlzott koffeinbevitel a várandósság alatt a következő problémákhoz vezethet:
- alacsony születési súly,
- koraszülés,
- fejlődési rendellenességek,
- fokozott vetélési kockázat.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) is kiemeli: a koffeinbevitel csökkentése különösen ajánlott a várandósság idején. Ez azt jelenti, hogy napi 1-2 kávé elfogyasztása nem okoz kockázatnövelést, de a napi koffeinfogyasztásba beleszámít a fekete és zöld tea, kakaó, csokoládé és a kóla fogyasztása is.
Koffein csapda: nem csak a kávéban!
Sokan azt gondolják, hogy ha nem isznak kávét, akkor elkerülték a koffeint. Pedig a valóság más:
- egy csésze fekete tea (220 ml): 40-70 mg koffein,
- egy doboz kóla (355 ml): kb. 30-40 mg,
- egy kis tábla étcsoki (50 g): akár 30 mg,
- egy doboz energiaital (250 ml): 80-100 mg vagy akár több is!
Ezek a mennyiségek könnyedén összeadódnak. Egy átlagos nap során anélkül is átléphetjük az ajánlott határt, hogy észrevennénk. Különösen figyeljünk oda, ha fejfájás-csillapítót szedünk – sok közülük koffeint is tartalmaz értágító hatása miatt! Ezen kívül várandósság és szoptatás esetén, illetve gyerekeknél is figyeljünk a koffein-tartalmú élelmiszerek fogyasztási mennyiségére.
Szívritmus zavar – nem csak ijesztő, veszélyes is!
A koffein stimulánsként hat a központi idegrendszerre és a szívre. Kis mennyiségben ez frissítő lehet, de túlzottan nagy dózisban aritmiát, azaz szívritmus zavart idézhet elő. A leggyakoribb koffein okozta ritmuszavar a pitvari extrasystole, ami egy "kihagyott ütés" vagy egy „extra ütés” érzésével járhat, de súlyosabb esetben tachycardiát (szapora szívverést) vagy akár kamrai ritmuszavart is kiválthat.
De akkor mit lehet inni reggelente...?
Szerencsére nem kell lemondani ezekben az esetekben sem a reggeli kényeztetésről, csak okosan kell választani:
- koffeinmentes kávé (ízre szinte ugyanaz, hatásra békésebb),
- gyümölcstea,
- árpatea vagy cikória kávé,
- forró citromos víz – frissítő és C-vitaminban gazdag (refluxos tünetek esetén nem javasolt!).
A kávéfogyasztás és koffeinbevitel: összefoglalva
Ital |
Átlagos koffeintartalom (mg) |
Ajánlott napi mennyiség egészséges felnőtt ember számára |
Presszókávé |
80-120 mg |
max. 2-3 csésze (terhesség alatt max. 1) |
Teák |
30-70 mg |
1-2 csésze |
Kóla |
35-45 mg |
mértékkel |
Étcsokoládé |
20-30 mg/szelet |
mértékkel |
Energiaital |
80-150+ mg |
lehetőleg kerülendő! |
Mi a tanulság?
A kávé finom, a koffein élénkít – de a mértékletesség a kulcs. Ha nem akarsz kockáztatni, érdemes tudatosan odafigyelni a koffeinforrásokra, különösen érzékenyebb élethelyzetekben, mint például terhesség vagy szoptatás esetén.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége ajánlása szerint a kiegyensúlyozott táplálkozás része lehet a mérsékelt kávéfogyasztás is, de a napi összes koffeinbevitel figyelemmel követése elengedhetetlen. Ne csak a kávé csészéjét nézd – az élelmiszerek címkéjét is olvasd el!
Ne feledd: amit most teszel, az nemcsak a napod alakulását befolyásolja, hanem hosszú távon az egészségedet is!
Ha tetszett a cikk, oszd meg más kávérajongókkal is!
Források:
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/taplalkozasi_akademia_2015_08.pdf
Ádám J, Shenker-Horváth K. Perinatális dietetika. In: Varga K, Andrek A, Molnár JE. A szülés és születés minősége a perinatális tudományok megközelítésében. Budapest: Medicina; 2019.
EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies), 2015. Scientific Opinion on the safety of caffeine. EFSA Journal 2015;13(5):4102, 120 pp. doi:10.2903/j.efsa.2015.4102
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/2007_05_tt.pdf
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/ta_2009_02_koffein.pdf