Recovery II. rész

Cikksorozatunk előző részében ismertettük, milyen változások mennek végbe a szervezeten belül egy kimerítő edzés után, és hogy milyen tápanyagokra van szüksége a testünknek, hogy „újraépítse” önmagát. Most nézzük meg részletesebben, hogy ezek a tápanyagok, melyeket recovery termékeink mind tartalmaznak, milyen célt szolgálnak.
FEHÉRJE
A fehérjék rengeteg feladatot látnak el. Legfontosabb, hogy „építőelemként” funkcionálnak a szervezet felépítésében. Megtalálhatóak az izmokban, csontokban, inakban, hajban és még a körömben is. Bizonyos fehérjék szállítómolekulaként működnek a vérben és más anyagok transzportjában vesznek részt (pl.: hemoglobin - oxigénszállítás). Ezen kívül egyes hormonok is fehérjékből épülnek fel (pl.: inzulin), továbbá az enzimeink és az immunrendszerünk sem működhetne nélkülük (immunfehérjék). Edzés után fogyasztva (főleg, ha szénhidrát is van mellette) hozzájárul az izomzat regenerációjához és ezzel elősegíti a fejlődést.
SZÉNHIDRÁT
A szénhidrát a szervezet számára legkönnyebben hasznosítható energiaforrás. Állandóan jelen van a vérben, glükóz formájában (vércukorszint). Ez a sejtek „üzemanyaga”. Vércukorértékünk viszonylag szűk határok között mozog (egészséges emberek esetén). Ennek jelentős csökkenése (hipoglikémia) és emelkedése (hiperglikémia) is tüneteket, valamint egészségkárosodást okozhat. A legtöbb sportoló már bizonyára találkozott az alacsony vércukorszint okozta éhség, idegesség és fáradtság jeleivel. „Eléhezésnek” is szokták nevezni sportolói körökben. Súlyos esetben, kialakulhat koncentrációs zavar, homályos látás és végül akár eszméletvesztés is. Ezt megelőzendő a szervezetünk cukrot raktároz glikogén formájában a májban és az izmainkban. Minél edzettebbek vagyunk, annál többet képes eltárolni. A hosszú, intenzív edzések során elengedhetetlen a szénhidrát pótlása, mivel egy idő után a raktárak kiürülnek és a vércukorszint is esésnek indul, ami jelentős teljesítménycsökkenést fog eredményezni. Továbbá fontos az edzést követő mielőbbi pótlása is, hogy a szervezet újra tudja építeni raktárait, és így legyen mit felhasználni a következő alkalommal. A legoptimálisabb, ha olyan készítményt választunk, amely gyors- és lassú felszívódású szénhidrátokat is tartalmaz. Az előbbiek a vércukorszint gyors rendezését, az utóbbiak a glikogén raktárak egyenletes visszatöltését fogják eredményezni.
ÁSVÁNYI ANYAGOK, VITAMINOK ÉS ANTIOXIDÁNSOK
Ezek azok a biológiailag aktív anyagok, amelyek energiát nem szolgáltatnak a szervezet számára, de mégis létfontosságúak annak megfelelő működéséhez. A nátrium és a kálium együtt fontos szerepet játszik a folyadékháztartásban és az ingerület-átvitelben és így az izomműködésben is. A kalcium, magnézium és a foszfor szintén részt vesz az izom- és idegműködésben, valamint nélkülözhetetlenek a csontok felépítésében. Ezen kívül még számos folyamatban vesznek részt (pl.: enzimműködésben), csak úgy, mint a különböző vitaminok. A B-vitamincsalád tagjai (B1, B2, B5) szerepet játszanak a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében, míg a C- és a D-vitamin többek között elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. Továbbá a C-vitamin antioxidánsként is funkcionál és semlegesíti a káros oxidatív szabadgyököket, amelyek intenzív edzés során keletkeznek a szervezetben.
Összességében tehát fontos, hogy edzés után a fentieket a megfelelő mennyiségben mihamarabb visszatöltsük, és így mielőbb megkezdődhessen a regeneráció.