Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Nyelv

Hungarian hu
English en

Szezonális finomságok legjobb felhasználása! 1.rész – Gyümölcsök

Szezonális finomságok legjobb felhasználása! 1.rész – Gyümölcsök Ha nyárra gondolsz neked mi jut először az eszedbe? Ugye neked is a sok-sok friss gyümölcs, zöldség és a napsütés? (Nyilván nem a lángos és a jégkása a strandi büféknél…) Ez az az időszak ugyanis, amikor könnyen feltölthetjük vitamin és ásványianyag raktárainkat. Azonban azt is tudod, hogy érdemes felhasználni őket?

Ha nyárra gondolsz neked mi jut először az eszedbe? Ugye neked is a sok-sok friss gyümölcs, zöldség és a napsütés? (Nyilván nem a lángos és a jégkása a strandi büféknél…) Ez az az időszak ugyanis, amikor könnyen feltölthetjük vitamin és ásványianyag raktárainkat. Azonban azt is tudod, hogy érdemes felhasználni őket?

Szezonális finomságok

Hogyan készítsük el őket?

Régóta vitatott, hogy nyersen vagy főzve érdemes-e őket fogyasztani. Azonban a válasz nem annyira egyszerű, mint gondolnánk. A hőkezelés valóban negatívan hat az élelmiszer tápanyagtartalmára, azonban az is előfordulhat, hogy fokozza azt. Semmiképp sem szabad úgy tekinteni a főzésre, sütésre mintha az az ellenségünk lenne. Összességében elmondható, hogy több tényezőtől is függ (pl. hőkezelési eljárástól, az alapanyag fajtájától és a benne lévő tápanyagoktól), hogy nyersen vagy főzve egészségesebb-e őket fogyasztani. A hő önmagában képes lehet elpusztítani a tápanyagokat, viszont az eljárás módja befolyásolja a mértéket.

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének érvényben lévő ajánlása, az OKOSTÁNYÉR szerint a napi elfogyasztandó 3-4 adag zöldségből és 1-2 adag gyümölcsből legalább 1 adag nyers legyen.  Hogy mennyi is felel meg egy adagnak? 1 adagnak felel meg 1 nagy paprika, 1 paradicsom, 1 közepes tál saláta, 1 nagy alma, 1 pohárnyi bogyós gyümölcs, 2dl smoothie stb. Ha így jobban belegondolunk, akkor nem is olyan nehéz ezt a mennyiséget elfogyasztani. Például a reggeli szendvics vagy rántotta mellé elfogyasztunk egy közepes paradicsomot máris elfogyasztottunk 1 adag nyers zöldséget.

 

Mintaétrend

 

Reggeli:

almás-fahéjas zabkása dióval

1 adag gyümölcs

Ebéd:

zöldbabfőzelék, zabpelyhes húsgolyókkal

2 adag zöldség a főzelékhez

Uzsonna:

friss gyümölcs, natúr joghurttal

1 adag gyümölcs

Vacsora:

tonhalsaláta, friss zöldségekkel és teljes kiőrlésű pirítóssal

2 adag zöldség

 

 

Mik a nyáron szezonális gyümölcsök és hogy érdemes őket elkészíteni?

Eper ábra

Alma, Áfonya, Meggy, Cseresznye, Egres, Ribizli, Eper, Sárgabarack, Őszibarack, Görögdinnye, Sárgadinnye, Kajszibarack, Szamóca, Szilva, Füge, Körte, Szeder, Nektarin, Málna (A teljesség igénye nélkül)

Ha tehetjük fogyasszuk őket nyersen, mivel ilyen formájukban találhatóak meg bennük a legnagyobb mennyiségben a vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok. Ha magában nem preferálod őket, akkor teheted őket gyümölcssalátába, zabkásába vagy a müzlidbe is. További kitűnő és egyben nagyon egészséges alternatíva a turmix és a smoothie is, főleg, hogy ilyenkor a gyümölcslével ellentétben a rostok is elfogyasztásra kerülnek, növelve vele a rostbevitelünket. A rostoknak pedig számos pozitív hatása ismert az egészségünkre nézve, így érdemes erre odafigyelni.

Emellett készíthető belőlük lekvár, szörp és befőtt is. Gyakorlatilag szinte nincs is olyan gyümölcs, amiből ne készíthetnénk lekvárt. A natúr joghurt házi lekvárral összekeverve pedig tökéletes alternatívája a bolti gyümölcsjoghurtnak.

 A nyári melegben kifejezetten jól eshet egy hűsítő gyümölcsleves, ami szintén majdnem bármiből elkészíthető pl. hideg meggyleves, őszibarackkrémleves, eper/málnakrémleves stb.)

Ha pedig desszertre vágyunk, akkor készítsünk gyümölcsös süteményeket pl.: almás pite félig teljes kiőrlésű lisztből, meggyes/barackos piskóta, rétesek stb.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tények és érdekességek

Keresés